Namų taisyklės ir apdovanojimai

Namie, matomoje vietoje pravartu turėti visą svarbiausią šeimos informaciją. Tai bus puiki pagalba vaikui, jei nutikų nelaimė namuose.

 

Svarbi informacija namuose [atsisiųsti]

 

Išbandykite taisyklių ir apdovanojimų sistemą savo namuose

1.      Netvarka [atsisiųsti]
2.      Nepagarbus elgesys [atsisiųsti]
3.      Muštynės [atsisiųsti]
4.      Apdovanojimai [atsisiųsti]

             

Dauguma turime tam tikras taisykles savo namuose. Bėda ta, kad dažnai jas pamiršta tiek vaikai, tiek ir patys tėvai. Kviečiame sukurti savo šeimos “taisyklių ir apdovanojimų sistemą”! Tai yra vienas iš daugelio būdų ir tai nebūtinai tiks Jūsų šeimai, tačiau pabandyti verta 😉

 

MŪSŲ NAMŲ TAISYKLĖS:

Kaip jos veikia?
1. Visa šeima (tėvai+vaikai) pirmiausia identifikuoja problemas, kurios yra opiausios Jūsų šeimoje (mes išskyrėme “Nepagarbus elgesys”, “Netvarka”, “Muštynės”).  Aptariame kas yra nepagarbus elgesys, tvarka/netvarka ir kokie veiksmai jau traktuojami kaip muštynės. Norime priminti, vaikams nėra savaime suprantama, kas tai yra nepagarbus elgesys, netvarka ir pan.
2. Visi nutaria, kas laukia surinkus tris įspėjamuosius lipdukus.
3. Užrašome visų šeimos narių vardus (punktyrine linija pažymėtose vietose).
3. Kiekvienas pasirenka savo lipdukų spalvą. (Rekomenduojame naudoti lipdukus-skirtukus, kuriuos rasite visose kanceliarinių prekių parduotuvėse).
4. Surinkus tris lipdukus ir atlikus numatytą pasekmę, lipdukai nuimami. Po to renkami iš naujo.

 

  1. Nepagarbus elgesys. Surinkus tris lipdukus, praleidžiama Saldumynų diena.

Šiai taisyklei ypač rekomenduojame:

a)      Saldumynų dėžutė.

Tai bet kokia dėžutė, kurią turi kiekvienas vaikas. Joje vaikas laiko savo savaitės eigoje gautus skanėstus (visi saldumynai valgomi tik šeštadieniais!).

b)      Saldumynų diena (šeštad.).

Šeštadienį, pavalgę pusryčius, vaikai gali visą dieną valgyti saldumynų dėžutėje esančius gėrius (paprastai per vieną dieną tiek nesuvalgo kiek suvalgytų visos savaitės eigoje).  

  1. Muštynės. Lipdukai gali būti dedama ir iš karto abiems. Vaikas, surinkęs tris lipdukus, lieka be filmukų, planšetės ir pan. visa dieną (rekomenduojama savaitgalio diena).
  2. Netvarka. Vaikas, surinkęs tris lipdukus, turi atlikti buities darbą (jei naudojate “Vaiko įpročių ir pareigų ugdymo korteles”, tuomet traukiama nauja pareigų kortelė).

 

Labai svarbus dalykas, kuris lemia šių taisyklių veiksmingumą – lipdukus vieni kitiems turi teisę užklijuoti visi šeimos nariai: tėvai vaikams,vaikai tėvams, tėvai vienas kitam. Nebijokite patys užklijuoti lipduko prie savo vardo, tegul vaikai mato, jog ir tėvai klysta (pavalgę palikote nešvarius indus ant stalo? Lipdukas sau už netvarką. Buvote blogos nuotaikos ir pakėlėte balsą be jokios priežasties? Lipdukas sau už nepagarbų elgesį.).

Nepulkite klijuoti lipdukų už mažiausius dalykus , bet ir negailėkite vaiko, kai lipduko jis tikrai nusipelno (visada galite įspėti prieš klijuojant). Kalbėkitės su vaikais kodėl užklijuojate lipduką, analizuokite situacijas kartu su jais (Pvz.: Supykai? Kaip elgiamės jei smarkiai supykstame? Ar mušti brolį yra geriausias sprendimas? Ką daryti kitą kartą supykus?).

Ne ką mažiau svarbu – jei surinko tris lipdukus, susitarkite, kada atliks numatytą darbą ar pasekmę ir pasirūpinkite, kad šio susitarimo būtų laikomąsi. JOKIŲ IŠIMČIŲ. Brolis/sesė gali žiūrėti filmuką, tuo tarpu vaikas, surinkęs tris lipdukus už muštynes, keliauja į savo kambarį žaisti su lego ar tiesiog nuobodžiauti (ši “bausmė” gali būti naudinga). Kad ir kaip bus gaila, jog kiti valgo saldumynus, o vienas žiūri vilko akimis ir prašo “tik vieno” saldainio, būkite tvirti ir vykdykite susitarimą!

Ir PATS SVARBIAUSIAS dalykas – tai nėra bausmės. Nevartokime “gausi bausmę”, sakykime “palepinimais teks pasidžiaugti vėliau”. Planšetė, TV, saldymynai yra pridėtinės vertės dalykai, be kurių vaikai tikrai gali išgyventi. 

Jei šeimoje du ir daugiau vaikų, atkreipkite dėmesį į surenkamų lipdukų kiekį. Jei vienas vaikas nuolat surenka lipdukus už muštynes ar nepagarbų elgesį, gal reikia ieškoti gilesnių problemų?

 

APDOVANOJIMAI:

  1. Paaiškinkite vaikams, jog lipdukai ant apdovanojimų lapo atsiranda padarius gerą darbą. Kas yra geras darbas? Tai teigiami vaiko veiksmai/darbai, kuriuos jis inicijuoja pats, niekieno neprašomas. Pvz.: atliko papildomus buities darbus, nei buvote sutarę; padėjo sesei statyti pilį; pasisiūlė panešti pirkinius; suorganizavo žaidimų vakarą;
  2. Užrašykite vaikų vardus. Lipdukų spalvas palikite tokias pat, kaip ir Taisyklėse.
  3. Kartu sugalvokite prizus, kuriuos vaikai gali gauti nuklijavus nurodytą lipdukų kiekį. Prizai gali būti patys įvairiausi:

1 lipdukas: 10 min. prie planšetės, kompiuterio, TV; atsisakyti buities darbo;

5 ilpdukai: galima nuimti 1 lipduką nuo taisyklių lapo; saldumynų dėžutės papildymas;

10 lipdukų: Kinas, boulingas, muziejus, McDonald’s ar kita pramoga.

25 lipdukai: Žaislas iki 10 Eur.; tolimesnė išvyka.

 

Leiskite vaikams rinktis kada ir kiek lipdukų panaudoti, tegul patys kuria savo strategijas.

Taisykles ir Apdovanojimus rekomenduojame pasikabinti virtuvėje. Būtent čia praleidžiame nemažai laiko valgydami bei bendraudami vieni su kitais. Tai puiki proga aptarti kodėl, už ką gavome lipduką už taisyklių nesilaikymą, kaip kitaip galėjome tą situaciją išspręsti. Valgydami vaikai atsipalaiduoja ir pats aptarimas/atsiprašymas netampa įtemptas ir/ar privestinis. Būtinai pagirkite už surinktus lipdukus ant Apdovanojimų lapo, padiskutuokite kokių dar būna gerų darbų. Pasvarstykite, gal net verta rinkti 50 lipdukų iki itin rimto prizo? Pasitelkime fantaziją 😉

 

Priminsime, kad šios Taisyklės ir Apdovanojimai yra tik vienas iš daugelio būdų. Vieniems jie yra priimtini, kitiems ne. Ir tai visiškai normalu. Svarbiausia nusprėsti kas geriausia yra Jūsų šeimai.

Bet kokiu atveju, norime palinkėti, kad šios Taisyklės ir Apdovanojimai atneštų naujų idėjų Jūsų šeimos kasdieniniam bendravimui.

 

Y TĖVAI Z VAIKAMS