10 dažniausių klaidų, kurias daro tėvai

  1. Neleidžia vaikui nuobodžiauti. Nuolatinis vaiko užimtumas daro neigiamą įtaką vaiko kūrybingumui. Kasdien skirkite “nuobodulio pusvalandį”. Šio pusvalandžio metu sutarkite, kad vaikas pats suranda sau užsiėmimą ir negali ateiti su klausimu “Ką veikti”. Ilgainiui pastebėsite, kad vaikas vis sugalvos naujų veiklų.
  2. Suteikia per daug galimybių ir pasirinkimų. Vaikas, turėdamas daug pasirinkimų, pasimeta ir dažnai nebesidomi visai. Ypač mažiems vaikas rekomenduojama dviejų daiktų, veiklų praktika. Vaikai bus gerokai paprasčiau išsirinkti. Tuo pačiu ir nubrėžiame ribas ir galimybes.
  3. Giria vaiką už viską, ką jis (pa)daro. Vaikas nupiešė keistą keverzonę iš kelių brūkšnių. Puolame girti. Nereikia. Ilgainiui vaikai kažką daro, tik todėl, kad gautų dėmesio ar pagyrimų.
  4. Vengia kalbėti apie svarbius dalykus (pvz. seksas). Tokiu atveju vaikas gauna informaciją, kuri gali būti iškreipta ir gali turėti neplanuotų padarinių (pvz. ankstyvas nėštumas).
  5. Didelis dėmesys vaiko klaidoms. Tai verčia vaiką siekti tobulumo, o padarius klaidą jaustis beverčiu. Kai kuriais atvejais gali privesti prie savęs žalojimo ar net savižudybės.
  6. Skiria vaikui atsakomybes ne pagal jų amžių. Pvz.: prižiūrėti seses ar brolius, gaminti jiems valgyti ir t.t. Neretai suaugus, tai lemia nenorą kurti šeimą ar susilaukti vaikų.
  7. Stengiasi apsaugoti nuo visų pavojų. Noras apsaugoti vaiką yra natūrali tėvų būsena. Tačiau sveika rizika yra rekomenduojama. Vaikai, kurie patiria savo elgesio pasekmes, serga mažiau, geriau sutaria su bendaamžiais ir turi geresnius savisaugos įgūdžius.
  8. Neskaito vaikams (net ir patiems mažiausiems). Skaitymas reikalauja, kad vaikas išliktų ramus, tylus ir pasitelktų vaizduotę (tai ypač padeda pradėjus lankyti mokyklą). Jokie vaizdo įrašai neturi tokio efekto. Tai neabejotinai yra gera praktika prieš miegą, siekiant kūnui nurimti ir pasiruošti miegui.
  9. Nereguliuoja maisto kokybės ir kiekio. Tėvai nestebi ir nežino kiek ar kokio maisto vaikas suvalgo per dieną. Tai neigiamai veikia vaiko sveikatą (mažakraujystė, nutukimas, silpnas imunitetas, kt.) ir gali turėti negrįžtamų padarinių. Susitarkite kiek ir kokio maisto vaikas gali nusipirkti po pamokų parduotuvėje arba stebėkite kokie u-kandžiai yra namie ir kiek jų suvalgoma.
  10. Nuolatinis bandymas padaryti vaiką laimingu. Vaikas turi išmokti pasijausti laimingu pats. Vėliau gyvenime, jis nuolat jausis nelaimingas ir lauks kada kažkas padarysjį laimingu.